Bake or Buy Criteria

I'm a numbers person, so there's got to be a grading system to this madness, right?  Here are the categories up for consideration:

Taste
Price
Nutrition

Price is pretty cut and dry - I'm not calculating out how much it costs to run my oven or anything, so sue me.  Taste will be almost entirely my personal opinion (my husband gets an opinion, but naturally it counts less).  Nutrition will be compared in general terms (store bought contains corn syrup? - FAIL).  The overall winner will be my opinion of whether the item is worthy of being handmade again.

So, that about sums it up - let's get it on!