I'm a numbers person, so there's got to be a grading system to this madness, right? Here are the categories up for consideration:
Taste
Price
Nutrition
Price is pretty cut and dry - I'm not calculating out how much it costs to run my oven or anything, so sue me. Taste will be almost entirely my personal opinion (my husband gets an opinion, but naturally it counts less). Nutrition will be compared in general terms (store bought contains corn syrup? - FAIL). The overall winner will be my opinion of whether the item is worthy of being handmade again.
So, that about sums it up - let's get it on!
Everybody loves homemade, but who has the time to make everything by hand? I guess I do - I'm on a mission to make everyday foods from scratch. Well at least once... I will make an item from scratch, compare the outcome with the store-bought version, and decide whether to Bake or Buy.

- Home
- About Me
- Bake or Buy Criteria
- Facebook Page
- Recipes
- Contact
Tuesday, October 18, 2011
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
0 comments:
Post a Comment
Leave me a Comment! Come on... you have something to say: