Bake or Buy?

Everybody loves homemade, but who has the time to make everything by hand? I guess I do - I'm on a mission to make everyday foods from scratch. Well at least once... I will make an item from scratch, compare the outcome with the store-bought version, and decide whether to Bake or Buy.


  • Home
  • About Me
  • Bake or Buy Criteria
  • Facebook Page
  • Recipes
  • Contact

    Thursday, October 20, 2011

    Larabars

    I LOVE Larabars.  But I'm cheap frugal, and at $1.50 a piece, I don't eat a lot of them.  My favorite flavor is banana bread - reading the ingredients, I'm thinking this could be an easy slam dunk.

    They contain: almonds, dates, bananas.  Doing a little internet research, multiple sources site they can be imitated using the following proportions:

    1/3 cup raw almonds
    1/4 cup dried bananas (use banana chips or dry them out yourself in the oven at 200º for about an hour)
    1/4 cup dried, pitted dates

    The method couldn't be much easier, I'm not even going to write it in recipe format:  Start by blending the almonds in food processor, then blend dates and banana chips together, and mix all constituents together.  Divide into four parts, wrap in saran wrap, roll out into bar. 


    And the outcome?:

    Well - fantastic.  Mine were a little lighter than the original bars (I was running a little low on dates), but contain the same ingredients.  The good news is they taste great!  Very fresh and moist and super sweet from the dates.  The Larabars were a little chewier, but I'm guessing I could add some more dates and get the same consistency. 

    The entire process took about 10 minutes, so how does the cost break down?


    Dates $  0.87
    Dried Bananas $  0.66
    Almonds $  1.40
    Total Cost $  2.93
    Cost per Bar $  0.73



    Size (oz)CostCost/oz
    Larabar1.8 $      1.50  $      0.83
    Homemade1.67 $      0.73  $      0.44


    Nice!  At almost HALF the cost, I can make a bar that is just as good as the Larabar!  Alright, so mine doesn't look like a perfectly shaped bar, but what can you do?  Stop being so anal, that's what.

    So... Bake or Buy?  BAKE!
    Email ThisBlogThis!Share to XShare to FacebookShare to Pinterest
    Labels: banana bread, granola bars, larabars

    3 comments:

    1. Alida RoseOctober 20, 2011 at 1:48 PM

      amazing!

      ReplyDelete
      Replies
        Reply
    2. JBalzOctober 20, 2011 at 3:42 PM

      You're writing things! I'm so proud.

      ReplyDelete
      Replies
        Reply
    3. devidmiller5060March 9, 2015 at 9:01 AM

      You have done a great job. I will definitely dig it and personally recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this site.
      Buy facebook likes

      ReplyDelete
      Replies
        Reply
    Add comment
    Load more...

    Leave me a Comment! Come on... you have something to say:

Newer Post Older Post Home
Subscribe to: Post Comments (Atom)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bake or Buy Facebook Page. Trust me, you like it:

About Me

My photo
Bethanymh
View my complete profile

Blog Archive

  • ►  2012 (11)
    • ►  March (1)
    • ►  February (4)
    • ►  January (6)
  • ▼  2011 (29)
    • ►  December (9)
    • ►  November (12)
    • ▼  October (8)
      • Breakfast Dogs
      • Pumpkin
      • Pierogies
      • Ketchup
      • Bisquick Pancakes
      • Vegetable Stock
      • Larabars
      • Bake or Buy Criteria

Popular Posts

  • Whipped Cream
  • Italian Salad Dressing
  • Gnocchi
  • Somersaults Giveaway!

Followers

Simple theme. Theme images by linearcurves. Powered by Blogger.